Tylko euro lub dolary, bo transakcje kartami płatniczymi (płatności, czy wypłaty z bankomatów) są przeliczane na zagraniczną walutę właśnie poprzez jedną z nich; np:
mając konto złotówkowe i chcąc zapłacić za coś (np w Chorwacji, Anglii itp.) za pomocą karty najpierw Twoje złocisze są przewalutowane na dolary/ euro (zależy, czy masz kartę w systemie Visa, czy Mastercard), a dopiero później na lokalną walutę (według przelicznika operatora karty, czyli Visa lub Mastercard - aktualne przeliczniki podane na ich stronach internetowych). Z powodu takiego podwójnego przewalutowania często dostaje się po D. Konto walutowe skraca ten proceder do jednego przewalutowania, co oszczędza trochę kasy.
Z tego co wiem, w Polsce można otworzyć tylko konta walutowe w 2 ogólnie przyjętych "walutach międzynarodowych". To dolar amerykański i euro. Innych opcji u nas nie ma (a przynajmniej ja nie znam).
W Eurobanku (nie wiem jak w innych bankach) można założyć złotówkowe konto Premium. Dają do niego kartę w wybranym systemie płatniczym. I mają chyba teraz jakąś promocję, czy coś, że nie ma podwójnego przewalutowania, tylko od razu z naszych złociszy na lokalną walutę po korzystniejszym kursie. Nie do końca ogarnąłem ocokaman, ale działa (sprawdziłem w kilku krajach) i kurs faktycznie był bardziej korzystny, niż gdybym miał kupić walutę w klasycznym kantorze. Oczywiście są pewne ograniczenia, ale coś za coś (minimalne wpływy 3000zł i płatności kartą za min 200zł/miesiąc, żeby to konto było bezpłatnie, ale da się i to załatwić

).
Inna opcja, to już chyba tylko założenie konta w banku na terenie Danii (tylko nie wiem, czy obcokrajowiec ot tak sobie może to zrobić, czy nie trzeba mieć pozwolenia na pracę, czy coś). Może ktoś bardziej obcykany się w tym wypowie?