Celem Stowarzyszenia Autostopowiczów Polskich jest promowanie idei autostopu w społeczeństwie, budowanie kultury zaufania społecznego, zachęcanie do nawiązywania kontaktów międzyludzkich, integrowanie autostopowiczów i dotarcie do osób potencjalnie zainteresowanych podróżami „za jeden uśmiech”. Chcemy promować autostop, który jest wyrazem wyznawanych przez nas wartości: przyjaźni, akceptacji, szacunku, wolności, wsparcia, kreatywności, wyobraźni, energii do życia i działania, motywacji, pasji oraz zaradności.

 

Cieszy nas, że zloty stają się coraz bardziej popularne, a nasze działania przynoszą oczekiwane efekty. Jesteśmy otwarci zarówno dla weteranów, jak i dla osób zaczynających swoją przygodę z autostopem. Wpadnij na nasz zlot! Gwarantujemy Ci niezliczone pokłady pozytywnej energii!  

 

 

DAWNO, DAWNO TEMU… CZYLI JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Wielkie wydarzenia często przychodzą bez zapowiedzi. Nic więc dziwnego, że autostopowy wyjazd kilku znajomych do Paryża w 2009 roku okazał się być powrotem do zanikającej powoli już autostopowej tradycji kultywowanej przez pokolenie naszych rodziców oraz początkiem zupełnie nowej autostopowej rewolucji. Począwszy od samego wyjazdu, poprzez założenie pierwszego autostopowego forum internetowego, zorganizowanie I Ogólnopolskiego Zlotu Autostopowego, aż do zintegrowania ogromnej grupy podróżujących na stopa. Dziś już wiemy, że sylwestrowa noc w stolicy Francji była pierwszym krokiem do stworzenia sprawnie działającego Stowarzyszenia Autostopowiczów Polskich. Początki nigdy nie są łatwe. To dzięki pasji i zaangażowaniu zaledwie kilku osób idea autostopu została w szybkim tempie odświeżona i wypromowana w nowej odsłonie. Założono forum autostopik.pl, które przez wiele lat cieszyło się mianem autostopowej encyklopedii. Zaczęto organizować pierwsze ogólnopolskie zloty i pierwsze autostopowe imprezy sylwestrowe. Co najważniejsze – zaczęliśmy się poznawać i nawiązywać nowe, podróżnicze przyjaźnie. To właśnie one są dziś najsilniejszym spoiwem całego Stowarzyszenia.

 

 

DZIŚ RAZEM TWORZYMY HISTORIĘ
Dzięki naszym staraniom społeczność autostopowiczów liczy dziś ponad 40 tysięcy osób, a idea zdobywców wylotówek staje się coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi. Pasja, przyjaźń, pozytywne nastawienie i niekończące się pokłady energii. Właśnie to sprawia, że Stowarzyszenie Autostopowiczów Polskich rośnie w siłę i jest organizatorem najbardziej rozpoznawalnych spotkań autostopowiczów w naszym kraju. Nie powinno to nikogo dziwić – wkładamy w nie ogromne ilości  energii, dzięki czemu od lat swoją niepowtarzalną atmosferą przyciągają podróżników z całej Polski. To w czasie zlotów zauważyć można coraz większe zainteresowanie autostopem.
W naszym najpopularniejszym wydarzeniu – corocznym Ogólnopolskim Sylwestrze Autostopowym – uczestniczy około 350 osób. Dlaczego zloty organizowane przez SAP przyciągają coraz większą ilość podróżników? Nie tylko dzięki niesamowicie przyjaznej atmosferze, ale również dzięki możliwości wzięcia udziału w prelekcjach podróżniczych, zajęciach sportowych i (już legendarnych) grach znanych tylko autostopowiczom. Każde nasze spotkanie oferuje szansę zdobycia nowych umiejętności i poznania tego, czym żyją inni członkowie grupy.
Programy zlotów obejmują zajęcia, warsztaty i pokazy, których z roku na rok jest coraz więcej. Są one również niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla podróżników poszukujących nowych miejsc do odkrycia. Najważniejsze jest jednak pozytywne nastawienie każdego z uczestników. Przyjaźń, którą można naładować akumulator i która napędza nas jeszcze długo po wspólnym spotkaniu. Inspirowanie się wzajemnie i odkrywanie nowych możliwości. No i w końcu – znalezienie idealnego kompana niejednej autostopowej podróży.  

 

Nie działamy sami! Wspierają nas niezawodni sponsorzy:

 

[sponsors_carousel]

 

 

.