• Nowe posty
  • Posty bez odpowiedzi
  • Kto jest online
  • Online jest 1 użytkownik :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość (wg danych z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników (921) było online 18 lutego 2017, 10:31
  • Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Alternatywne miejsca, których nie możesz przegapić

Moderator: mushek

autor: Bodek » 26 lutego 2014, 00:07

Cześć!
Poszukuję miejsc w Europie nazwijmy to „oderwanych od rzeczywistości”. Wasze „must see” alternatywnego zwiedzania czyli tego czego nie znajdziemy w przewodnikach a jedynie w czeluściach Internetu. Nie interesują mnie:
1. Miejsca, zabytki czy miasta ogólnie znane typu Paryż, Ateny czy Koloseum w Rzymie
2. Nie biorę pod uwagę wysp np. zwiedź Sycylię czy jakaś wyspę grecką.
Wśród miejsc których poszukuję można wyróżnić np.
• opuszczone miasta,
• kosmiczne squaty,
• dziwne drogi,
• niespotykane nigdzie indziej budynki, pomniki i inne cuda.
Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Być może ktoś Was w takich miejscach był, o takich słyszał bądź zna strony gdzie można znaleźć ;) Temat wstawiłem również na fejsie- https://www.facebook.com/groups/autosto ... 179968736/ , wiec zapraszam do komentowania tutaj bądź bezpośrednio na facebooku (jeśli ktoś jest w grupie autostopowiczów). Z obydwu źródeł będę co jakiś dłuższy czas zbierał, aby stworzyła się jakaś ciekawa i przydatna lista.

Oto początek listy (kolejność alfabetyczna wg państw)

Bośnia i Hercegowina
1. Blagaj koło Mostaru. Może nie taka znów nieznana miejscówka, ale bardzo przypadło mi to miejsce do gustu. Jest tu wszystko: zamek z pięknym zachodem słońca, klasztor derwiszów przy szmaragdowej rzece, koło rzeki - młyny, można się poszwędać

Chorwacja
1. Željava Air Base – opuszczona baza wojskowa na granicy chorwacko- bośniackiej przy Górach Pljesevica nieopodal miejscowości Bihac - http://www.adventureworldwide.net/photos/PH3dece01b.jpg
2. Goli Otok – wyspa więzienie

Dania
1. Christiania- dzielnica Kopenhagi - prężny ośrodek ruchu hippisowskiego i szeroko rozumianej kultury alternatywnej.
http://blog.weendy.com/wp-content/uploa ... tiania.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... tiania.jpg

Estonia
1. Opuszczone więzienie Paratei – Tallin http://www.viceland.com/wp/wp-content/u ... -space.jpg http://deanoworldtravels.files.wordpres ... 5-tile.jpg
2. Domek w głuszy- na największej wyspie, w środku lasu. Nad samym morzem. Spanie za darmo, gotowe paleniska. Drzewo czeka na przybyszów. Cicho i bezludnie- http://loodusegakoos.ee/where-to-go/rec ... forest-hut

Grecja
1. Exarchia w Atenach - Dzielnica artystyczna (w tym również squaty) - http://farm9.staticflickr.com/8423/7549 ... 57fc_h.jpg

Gruzja
1. Vale- opuszczone kino na granicy gruzińsko tureckiej.

Litwa
1. Góra Krzyży– wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie- http://2.bp.blogspot.com/-DtDAQVFrfp8/T ... zyzy01.jpg

Niemcy
1. Prora – gigantyczny nazistowski ośrodek wypoczynkowy nad Bałtykiem na wyspie Rugia, całkowicie opuszczony. http://static.panoramio.com/photos/large/55667172.jpg
2. Happy Rizzi Haus – Brunswick
http://www.funcage.com/blog/wp-content/ ... ny-018.jpg
Schloss- galeria handlowa w zamku http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... oss-gp.jpg
3. Diakonieladen – sklepy które można spotkać w całym kraju- można w nich spotkać pozostawione różne rzeczy do kupienia za grosze bądź do wzięcia za darmo.

Norwegia
1. Squat Hausmania w Oslo http://farm6.staticflickr.com/5511/1181 ... 1bbb_o.jpg
2. Lofoty, plaża Kvalifika, z domkiem zbudowanym ze śmieci przez dwóch gości

Polska
1. Zalipie – wieś na małopolsce w oryginalnym folklorowym stylu
http://w-droge.pl/images/gallery/zalipie/zalipie13.jpg
http://fotowyprawy.com/wp-content/galle ... pie_08.jpg
2. Przedmieście Oławskie we Wrocławiu tzw. Trójkąt Bermudzki czyli np
- wieża ciśnień Na Grobli
- budynek przy ulicy Kościuszki zwany „Trzonolinowcem”
http://dolny-slask.org.pl/foto/36/36039.jpg
3. Kędzierzyn Koźle- opuszczona baza wojskowa
4. Będzin (dzielnica Grodziec) stara cementownia, wielki obiekt poprzemysłowy http://images.polskaniezwykla.pl/user/o ... /53665.jpg
http://www.cyberfoto.pl/galeria/data/13/cementownia.jpg
5. Międzyrzecki Rejon Umocniony - wiele kilometrów tuneli, cały system obrony budowany przez Rzeszę (za późno zaczęli, Stalin przejechał przez to zanim zdążyli się przygotować). Koniecznie z wcześniejszym planowaniem i rozeznaniem, albo bardzo dużą ilością czasu na jeżdżenie. Są odcinki do zwiedzania turystycznego, a tak to jest bardzo różnie. Mogą być kłódki, zaspawane drzwi, zalane tunele itd.
http://www.banzaj.pl/pictures/roznosci/ ... /mru_2.jpg

Portugalia
1. Quinta da Regaleira - zamek
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Set-07.jpg
http://altnonfic.com/wp-content/uploads ... 098166.jpg

Rumunia
1. Buzescu- cygańska wioska, pałace, pałacyki, cuda niewidy rumuńskiej „biedoty” http://static.panoramio.com/photos/large/18214213.jpg http://www.filidaquilone.it/num010buzescu2.jpg
2. Bukowina – kolorowe monastyry http://wierzbiccy.hopto.org/rumunia_buk ... ia026d.jpg

Serbia
1. Domek na rzece - na środku rzeki Drina w Serbii, nieopodal miasta Bajina Bašt http://ocdn.eu/images/pulscms/MTA7MDMsM ... da5018.jpg

Słowenia
1. Metelkova Mesto – niezależne centrum kultury alternatywnej. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... mesto6.jpg

Ukraina
1. Prypeć- puszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią, zwane również Miastem Widmo http://www.nowiny24.pl/apps/pbcsi.dll/b ... 0&border=0

Włochy
1. Różowy królik mierzący ponad 60 metrów długości zrobiony na drutach i wypchany słomą - zbocza Colletto Fava http://vacacion.pl/component/content/ar ... owy-krolik
Ostatnio zmieniony 26 marca 2014, 20:39 przez Bodek, łącznie zmieniany 1 raz
Bodek
Random
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 lutego 2014, 22:11

autor: viajer@basurer@ » 26 lutego 2014, 14:05

Nie wiem czy znasz te strone: http://www.forbidden-places.net/
Moze na niej znajdziesz cos ciekawego wartego zobaczenia.
Awatar użytkownika
viajer@basurer@
Pojechał/a busem na ASR
 
Posty: 31
Rejestracja: 28 stycznia 2014, 18:55
Lokalizacja: ciągle w drodze

autor: st_kilda » 27 lutego 2014, 17:39

Z takich mniej oczywistych:
BOŚNIA
-Blagaj koło Mostaru. Może nie taka znów nieznana miejscówka, ale bardzo przypadło mi to miejsce do gustu. Jest tu wszystko: zamek z pięknym zachodem słońca, klasztor derwiszów przy szmaragdowej rzece, koło rzeki - młyny, można się poszwędać.
POLSKA
-chatka na Niemcowej :) Beskid Sądecki. Brak prądu, brak wody, za to wspaniały, górski klimat!
-wioseczki na Podlasiu
RUMUNIA
okolice Budesti (region Maramuresz)
-szosa Transfogaraska (polecam szczególnie na rower, niezapomniane przeżycie)
Awatar użytkownika
st_kilda
Random
 
Posty: 16
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 18:22

autor: System » 27 lutego 2014, 20:30

St_kilda : Genialna lista! :)) Dobrze wiedziec. :)
Awatar użytkownika
System
Administrator
 
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2013, 08:16
Lokalizacja: Nowhere.

autor: st_kilda » 02 marca 2014, 13:26

Dobra, nie dobra - za krótka :) Bo tak naprawdę nasz odbiór miejsca zależy od spotkanych tam ludzi. Mogłabym wpisać słowackie Koszyce, bo bardzo dobrze je wspominam (kosmiczne miejsce), ale ci, którzy nie spotkają tam Właściciela Juki (nasz kierowca) nie odkryją jego uroku :)
Awatar użytkownika
st_kilda
Random
 
Posty: 16
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 18:22

autor: Asia Zdż » 04 marca 2014, 14:37

- byłam z st_kildą w Blagaj. Wspomniany zamek to ruina, niebiletowana atrakcja pół godziny drogi od najbliższego miasteczka, idealne miejsce na klimatyczny nocleg. My spałyśmy przy rzeczce, wejście przez stare młyny wodne, przy których UNESCO coś majstrowało; blisko są zabudowania więc z hałasami może warto nie przesadzać
- Rumunia- mój prawie-konik: ewenementem są malowane monastery na Bukowinie, byłam tam już dwukrotnie, w letniej i zimowej odsłonie; jeśli ktoś lubi sztukę średniowieczną, zdecydowanie nie powinien ominąć tego miejsca; w słoneczne dni światło wpada przez małe okienka i odbija się na złoceniach- aureolach świętych i gwiazdach, wygląda to jak nocne niebo:) Cudo! Poza tym dużo scen przemocy i odcinania głów....w Sucevita odkryłam jadłodajnię przyklasztorną dla ubogich, na priva można pytać :)
- znów Rumunia, tym razem Buzescu- stolica romskich pałacyków :D
- Podlasie: Kruszyniany, pochowane w lasach niebieskie prawosławne cmentarze, duch puszczy, bardzo polecam :]
- wieś Zalipie w małopolsce
- Metelkova Mesto w Lublanie, były squat, kolorowe coś :)
Awatar użytkownika
Asia Zdż
Pojechał/a busem na ASR
 
Posty: 50
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 18:24
Lokalizacja: Radom/ Kraków

autor: anusiaker » 09 marca 2014, 18:41

super lista :D
ja dodam takie:
1) Polska, Kraków, Kamienica Piekło przy ulicy Dietla 44, w dużej mierze teraz już odremontowana, dawny squot- mieszkanie dla rzeszy ćpających studentów, z możliwością wyjścia na najlepszy dach w Krk i zwiedzenia boskiego pustostanu
2) Polska, Kraków, Dach Akademii Muzycznej i widok z niego
3) Polska, Krakow, Przystanek Pierogarnia, najlepsze pierogi ever, Bonerowska 14
4) Polska, Wrocław, "Bar Mleczny Miś" - miejsce działające przez lata komunizmu do teraz, gdzie można zjeść leniwe za 1,20 zł a pani za ladą wygląda jak wzięta z lat 80 i tak też się zachowuje.
5) Polska, Wrocław, tzw. Trójkąt Bermudzki czyli Przedmieście Oławskie, wypełniony kamienicami postindustrialnymi, o specyficznym klimacie i niebezpieczny. Fajnie ogląda się z wody, płynąc kajakiem Oławą.
6) Niemcy, Braunschweig, galeria handlowa Schloss zbudowana wewnątrz zamku. Dziwne :?
7) Niemcy, Essen, znane, bo na liście UNESCO, ale nie dobrze rozreklamowane. Kompleks Zollverein, budynki starej kopalni węgla zostawione w pierwotnym stanie i przemienione na muzea, ścieżki spacerowe, rowerowe, miejsce wydarzeń kulturalnych (np. zjazdow oldtimerow) w niesamowitym klimacie
8) Niemcy, Berlin. Po prostu cały Berlin.
9) Węgry, moze ktoś mi podpowie, bo byłam raz i za cholere nie przypominam sobie, gdzie owo miejsce było. Dzielnica Żydowska, klub - knajpa, dwupoziomowe, na dole paliła się gigantyczna kadź, na górze piętro wypełnione meblami takimi jak sofa zrobiona ze starej wanny itp, na częsci piętra znajduje się wewnętrzny balkon, na którym jest rozwieszona siatka i rosną rośliny zwieszające się na parter
10) Holandia, Amsterdam, otwarte budki do sikania w centrum. Raczej dla panów :mrgreen:
11) Holandia, NIemcy, tzw. Diakonieladen, sklepy do których ludzie oddają zajebiste rzeczy za darmo, meble, sprzęt foto, ubrania itp, bo już ich nie potrzebują a Ty mozesz kupić je za grosze. W prawie każdym mieście.
12) Norwegia, Lofoty, plaża Kvalifika, z domkiem zbudowanym ze śmieci przez dwóch gości, którzy całą zimę żyli w niej, żywiąc się przeterminowanym jedzeniem które mogli dostać za darmo ze sklepu, surfując, jeżdżac na nartach i latając na paralotni. Nakręcili wszystko i można to obejżeć na jednej z norweskich stron, której teraz niestety nie mogę odszukać :?
13) Szwecja, rejony Kiruny, tamtejsze góry, drzewa do pasa, brak ludzi oraz widok kolei transportująca żelazo do Narviku.
14) Austria, Wiedeń, lodowisko Eislauftraum, najlepsze lodowisko na globie, bosko oświetlone, i ratusz na wyciągnięcie ręki
15)Słowacja, wioski cygańkie w górach (np. w okolicach Popradu) nie polecam odwiedzać, bo może być niebezpiecznie
anusiaker
Random
 
Posty: 2
Rejestracja: 09 marca 2014, 18:07

autor: anusiaker » 09 marca 2014, 18:45

16) opuszczone kino na granicy Gruzińsko- Tureckiej, jak jedzie się z Akhaltsikhe do Turcji, przejście graniczne Vale. W samej miejscowości Vale, jest własnie owo niezwykłe kino.
Ament
anusiaker
Random
 
Posty: 2
Rejestracja: 09 marca 2014, 18:07

autor: Bodek » 09 marca 2014, 23:11

anusiaker- dałaś do pieca ;) lista się jakoś powoli tworzy, pod koniec miesiąca zbiorę znaleziska i dodam do całej listy ;) jak jest możliwość to dodawajcie zdjęcia tak jak ja powyżej, jeśli miejsce jest charakterystyczne i znane w necie ;)

co do strony miejsc opuszczonych to nie widziałem, jednak przenoszenie całej strony nie ma sensu, ponieważ nie muszą to być tylko miejsca opuszczone, aczkolwiek strona na pewno się przyda ;)
Bodek
Random
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 lutego 2014, 22:11

autor: Peter » 12 marca 2014, 13:41

Goli Otok - wyspa więzienie w Chorwacji.
Dostęp jest bardzo łatwy, zrobili tam atrakcję turystyczną. Polecam zabrać się ostatnim kursem i zwiedzać wieczorem, przenocować i wrócić jak turyści zaczną się zjeżdżać. Chociaż na pewno najlepiej byłoby to zwiedzić z jachtu - są tam w sam raz miejsca do zakotwiczenia.

Niezbyt low-costowo - prom na Rab płatny od osoby a nie od samochodu, potem "Goli Otok Taxi" na samą wyspę.
Peter
Random
 
Posty: 13
Rejestracja: 12 marca 2014, 13:37

Następna

Wróć do Miejsca