[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
Forum Autostopowiczów. • Wyświetl temat - Początki. Pytania.
  • Nowe posty
  • Posty bez odpowiedzi
  • Kto jest online
  • Online jest 1 użytkownik :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość (wg danych z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników (921) było online 18 lutego 2017, 10:31
  • Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Początki. Pytania.

Moderator: majkel

autor: Adaś » 06 stycznia 2014, 23:57

Siemanko,
forum chyba jeszcze nie rozkręciło się na dobre, ale mam nadzieję, że ktoś pomoże. Jestem laikiem jeśli chodzi o stopa, nie licząc kilku krótkich odcinków kiedy okazało się, że planowany transport zawiódł. Chciałbym zapytać ludzi, którzy mają doświadczenie i są w temacie o kilka spraw.
Chcę zaplanować sobie podróż po Europie na wakacje i... no właśnie :)
1) Myślicie, że dam radę od razu na "głębokiej wodzie"? Czy może powinienem poszukać sobie jakiegoś kompana bądź kompanki z doświadczeniem? Wiem, że to pewnie zależy od wielu personalnych spraw, ale chodzi mi ogólnie, czy to wykonalne bez doświadczenia dla w miarę ogarniętego 20-latka. Dodatkowo, czy nie powinna być to np. Polska na początek( chodzi o trudność podróży nie o jakość pod względem turystycznym)

2)Czy trasa powinna być jakaś szczególna? Może są jakieś ciekawe miejsca, gdzie stopa jest prościej łapać, albo po prostu taka od której każdy powinien zacząć?

3) Czy dokładne planowanie większości szczegółów ma sens, czy bardziej opłaca się orientacyjnie ogarnąć minimum(gdzie jechać, kilka miejsc "w razie czego" np. ze spaniem, etc.)?

4)Czy dwie osoby podczas takiej wyprawy to optimum?

5) Koszta. Chyba najważniejsze. Jak jest w trybie oszczędnościowym, normalnym i tak dalej? Za ile można przeżyć miesiąc/tydzień?

Mam nadzieję, że komuś będzie się to chciało przeczytać i dostanę kilka sensownych konkretów, które mnie ukierunkują. Jeśli to ważne, to mówię komunikatywnie po angielsku, "tylko tylko" po niemiecki i generalnie nie mam problemów jeśli chodzi o nawiązywanie kontaktów, nie boję się ludzi i tak dalej, jestem dość sprawny fizycznie.

Jak coś głupio piszę czy coś to mnie poprawcie, proszę.
Dzięki i czekam na jakąś odpowiedź!

Salut!
Adaś
Random
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 00:18

autor: Mati_Tychy » 07 stycznia 2014, 00:25

Siema Adaś

Zacznijmy od początku.

ad1.Na pierwszego stopa polecił bym Ci wybrać się z towarzyszem, nie długą trasę z zaplanowanym noclegiem (np CouchSurfing). Ja pierwszy raz poleciałem na głęboką wodę, ale znam opowieści ludzi, którzy zrazili się bardzo i nie spasował im ten styl podróżowania.

ad2. It's up to You. W sumie nawiązujesz do pierwszego pytania.

ad3. Jedni podróżują bez znajomości kraju, języka i dowiadują się co zwiedzić na miejscu, inni zaczynają planowanie z paroma przewodnikami.
Ja bym radził Ci wybrać jedno miejsce, kraj czy krainę i zwiedzić ją dokładniej, dłużej w niej pobyć, poznać ludzi oraz kulturę. Zaliczanie jak największej ilości miejsc w krótkim czasie nie jest dobre.

ad4. Ja nie widzę możliwości podróżowania w grupie większej niż 2 osoby, chyba że dzieląc się w pary. Podróżowanie solo jak i w duecie ma swoje wady i zalety, o tym wyczytasz na blogach np: http://want2discover.com/travel-alone-o ... to-decide/

ad5.Tutaj zależy od tego jak jesz, gdzie śpisz, ile wydajesz na atrakcje. Ja oszczędzałem na czym się dało (zachód jest drogi) i trochę na tym żałuję, jednak są atrakcje na które warto poświęcić ciężko zarobione pieniądze :)
Jak powiesz który kierunek europy Cię interesuje wtedy powiemy Ci jakie są koszta.
Ogólnie: Skandynawia>Zachód>Południe>Wschód.
Mati_Tychy
Random
 
Posty: 10
Rejestracja: 07 stycznia 2014, 00:00

autor: Adaś » 07 stycznia 2014, 01:00

Ciężko zdecydować jak się ma nikłe pojęcie o tych miejscach. Jeśli chodzi o wschód to chciałbym tam pojechać ale w dalszy. Myślę, że np. Francja była by spoko na początek? Jak tam z cenami? Kosmos czy balans? :P

W ogóle, dziękuję za odpowiedź, do tego wyczerpującą! :)
Pozdrawiam

@edit
Myślę, że 2-4 tygodnie byłby spoko, żeby naprawdę coś tam zobaczyć.
Adaś
Random
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 00:18

autor: Packa » 07 stycznia 2014, 07:45

ad. 1
To zależy od Ciebie ;) Każdy przecież kiedyś zaczynał, nikt nie rodzi się z doświadczeniem :D
Moim zdaniem, jeżeli ktoś jest w miarę ogarnięty i wcześniej poczyta trochę w internecie, to spokojnie da radę. A najwyżej - trochę więcej się pomęczy, ale na przyszłość będzie pamiętał. Grunt, żeby się całkowicie nie zrazić, a tak może się niestety przytrafić, gdy utknie się w ciemnej pupie, albo przydarzy się niefajna przygoda...
A jeśli chodzi o Polskę ... To ja na Twoim miejscu po prostu zrobiła sobie pewien ... "trening". Poszukała sobie kompana na jakieś weekendowe wypady autostopem po Polsce. Chociaż weekendowy trip słabo ma się do kilkutygodniowej podróży, gdzie dochodzą inne czynniki (wiadomo), ale przynajmniej mocniej zobaczysz "z czym to się je" ;) A do wakacji jeszcze sporo czasu!

2) To jak się gdzieś łapie stopa, to pojęcie względne. Jedni Ci powiedzą, że w kraju X łapie się beznadziejnie, inny będzie bił się w pierś, że jak to, przecież on tam super złapał, od razu, bez czekania itd.
W autostopie istnieje parę głównych zasad. Jedna z nich, to taka, że jest nieprzewidywalny. Czasem wydaje się, że wszystko jest ok. Natężenie na drodze, pora dnia, miejsce do łapania. Jednak wtedy akurat wypadnie, że "czas" jest niewłaściwy. No co byś nie zrobił, to i tak się nie zatrzyma. Czasem może wydawać się, że jest beznadziejnie, a łapiemy po paru sekundach ;)

Ja wyznaję taką zasadę, że planuję sobie mniej więcej, gdzie chcę jechać itd. Potem wrzucam sobie w google.maps swoją trasę i orientacyjnie patrzę gdzie jechać, gdzie bym chciała się zatrzymać (bo coś mnie mega w tym miejscu ciekawi, itp.).
Czasem przeszukuję sobie forum, czy jakieś blogi - czy ktoś inny coś podobnego zrobił, co zobaczył, jak jechał, co doradza itd. - Nie robię tego, żeby powielić jego podróż, ale żeby nabyć trochę ogólnej wiedzy i "doświadczenia".
Sprawdzam sobie też, na wszelki wypadek na mapie, gdzie są najlepsze wylotówki z miast, jak tam ewentualnie dojechać itp. (Może to być też np. na hitchwiki)

Jak dla mnie głupio pojechać w jakieś miejsce, totalnie nic o nim nie wiedząc, bo można sporo rzeczy przegapić, pominąć itd. Chociaż zasada "nic nie wiem, dowiem się na miejscu od lokalnych" też brzmi ciekawie, ale chyba nie zawsze się sprawdza ...

ad. 3
W sumie odpowiedziałam już w drugim, ale dodam tylko, że zawsze sobie orientacyjnie ogarniam noclegi - tzn. przeglądam np. Couchsurfing, albo jakieś miejscówki do spania na dziko z poleceń. A jak ostatecznie wychodzi, to zależy od tego jak mi minął dzień, jak się łapało, czy gdzieś nie zabawiłam za długo.

ad. 4 Mówi się, że duet to najlepsza opcja. Nie każdy lubi jeździć samotnie, nie zawsze jest to w pełni bezpieczne. W dwie osoby jest do kogo gębę otworzyć, a nie jest nas zbyt dużo, żeby pojawiał się problem "Brak miejsca w samochodzie"/"Takiej zgrai nie wezmę". Ale to też pojęcie względne, bo są tacy co w trójkę podróżują/podróżowali (np. ja :D) i może czasem przegapi się jakieś auto, gdzie mają mniej wolnych miejsc, ale w końcu trafia się też takie, które nas weźmie.


ad. 5 To zależy od Ciebie! I od regionu, w jaki się wybierzesz. Bo niektóre części świata są droższe, niektóre tańsze. Akurat w przypadku zasobności polskiego portfela, mogę powiedzieć na szybko - Skandynawia jest mega droga, Zachód droższy, ale momentami porównywalny (zresztą - wystarczy spojrzeć na przelicznik walut, przeważnie euro :P), wschód - różnie, ale przeważnie taniej, chociaż trafiają się różne "kwiatki".
A to, czy pojedziesz za grosze, będziesz spać po krzakach, żywić się jedzeniem znaleźnym, czy ofiarowanym ... Albo, czy będziesz w każdym kraju żywił się po lokalnych knajpach, wchodził do każdego płatnego muzeum, przelewał hektolitry alkoholu itd. ---> To zależy od Ciebie i tego jak lubisz i ile masz kasy w portfelu ;)

Ah, no i zależy jak długo chcesz się włóczyć ;) Ale to logiczne :D

Pozdrawiasz serdecznie!

Ja preferuję coś pomiędzy - nie chcę wydać dużo, stąd zawsze przy sobie mam namiot, karimatę, kuchenkę i jakieś jedzonko ... Ale też nie przegapię okazji spróbowania lokalnego jedzenia, czy wstępu do jakiegoś muzeum, napicia się słynnego wina/piwa itd. ;) Kwestia osobista.
Nasze Ślady - www.nasze-slady.blogspot.com - Zapraszam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Packa
Pojechał/a busem na ASR
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 grudnia 2013, 11:22

autor: Adaś » 07 stycznia 2014, 10:08

Dziękuję za odpowiedź!
Adaś
Random
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 00:18

autor: Kiraga » 14 stycznia 2014, 23:57

Koledzy i koleżanki wypowiadają się fachowo i rzeczowo, ode mnie zatem tylko małe trzy grosiki:
- Francja na początek idealna, dojazd b. dobry, wylotówki opisane na hitchwiki.org, ze stopem nie ma problemów, na autostradach gros stacji ma darmowy prysznic, 2 tygodnie wystarczą na świetną trasę-> https://maps.google.com/maps?saddr=Krak ... ,6&t=m&z=9
-> możesz zwiedzić Paryż, Pireneje, Prowansję, największy kanion w europie...
Ceny we Francji w marketach nie są wysokie (wina nawet tańsze), a na tak krótką podróż można zabrać jedzenie ze sobą..

Noclegi- ja we Francji zawsze (kilkanaście razy) spałem w namiocie w parkach/na polach/na stacjach. Prysznice na stacjach/z butelki/w toaletach. Nigdy nikt nie miał problemu, że rozkładam namiot na dziko.

Pranie możecie zrobić na stacji benzynowej tu->https://maps.google.com/maps?q=44.195359,4.732121&hl=pl&num=1&t=h&z=16 jest pralka!
Polecam na pierwszy raz jechać z dziewczyną, ładną-> stopa łapie się błyskawicznie.
Tu zdjęcia z tygodniówki po Prowansji, może zmotywują-> https://www.facebook.com/kiraga.bartlom ... 051&type=3
Kiraga
Random
 
Posty: 18
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 22:01

autor: aliceofwonderland » 26 kwietnia 2014, 18:49

Dużo zostało powiedziane, ale coś jeszcze wtrącę. Powiem jak ja robię, bo nie chcę się wypowiadać na tematy, o których nie mam pojęcia.
Nie robię przesadnie dużo planów. Przed wyjazdem ustalam kilka celów wyjazdu, szukam informacji o kulturze, zwyczajach, języku, ciekawych miejscach itp, ale nie szukam noclegów, wyjazdów z miast, nie planuję wyjazdu dzień po dniu. Co za tym idzie w zasadzie nie korzystam z CS (bo trzeba planować naprzód i ustalać terminy), biorę namiot. Z zasady za noclegi nie płacę. Albo ktoś mnie ugości albo śpię w namiocie.
Nastawiam się na ciągłą zmianę planów. Jeśli rano chcę dojechać np. do Wiednia, ale po drodze dostaję zaproszenie na nocleg w sympatycznej "dziurze" przyjmuję je i nie stresuję się niewykonanym planem. Jeśli kierowca nie jedzie tak, jak bym chciała, a fajnie nam się gada, zboczę z trasy. Próbowałam już różnie i ten sposób przynosi mi najwięcej radości.
Podczas autostopu nauczyłam się nie stresować rzeczami, których nie mogę zmienić. Nie zrozumcie mnie źle, potrafię się nieziemsko stresować przed podjęciem jakiejś decyzji, ale kiedy klamka zapada, staram się widzieć jasne strony sytuacji i dostosować się do warunków. Często w końcu się okazuje, że pozorny pech wcale nie był taki zły (po długim czekaniu fantastyczny kierowca, po wywiezieniu poza główną trasę "odkrycie" atrakcji nie opisanych w przewodnikach).
Pozdrawiam!
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było"
Awatar użytkownika
aliceofwonderland
Random
 
Posty: 13
Rejestracja: 15 stycznia 2014, 20:06
Lokalizacja: zazwyczaj Poznań


Wróć do Jak zacząć? Porady.

cron